صفحه نخست | رایانامه | آرشیو مطالب | نسخه موبایل ارتباط با ما
 صفحه اصلی | پادکست قرآنی | داستانهای قرآنی | تفسیر قرآن | متن قرآن کریم  


موضوع : تنوع در آفرینش(تفسیر آیه 22 سوره روم)


«وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ»

«و از نشانه‏هاى قدرت‏ او آفرینش آسمان‏ها و زمین و اختلاف زبان‏ها و رنگ‏هاى شماست. قطعا در این امور براى دانشمندان نشانه‏هایی است»


آیات خدا در آفاق و انفس ! این آیات و قسمتى از آیات بعد نکات جالبى از دلائل توحید و نشانه هاى پروردگار را در نظام عالم هستى بازگو کرده ،  و مى توان گفت رویهمرفته بخش مهمى از آیات توحیدى قرآن را همین آیات تشکیل مى دهد. این آیات  همه با تعبیر من آیاته (یکى از نشانه هاى خدا...) آغاز مى شود و آهنگ مخصوص و لحن گیرا و جذاب و تعبیرات مؤ ثر و عمیقى را درون خود دارد.

می توان به طور خلاصه آیه فوق را به 5 قسمت زیر تقسیم کرد:

1- آفرینش آسمان‏ها و زمین،از نشانه‏هاى‏ قدرت بى‏ پایان الهى‏ است. (و من آیاته خلق السموات و الارض) 2- تفاوت نژادها و زبان‏ها، راهى‏ براى‏ خداشناسى‏ است. (و من آیاته... اختلاف السنتکم و الوانکم) 3- هر زبانى‏ براى‏ خود ارزش و اصالت دارد و تغییر آن نه کمال است و نه لازم. (هیچ کس حقّ ندارد نژادها و زبان‏هاى‏ دیگر را تحقیر نماید.) (و من آیاته... اختلاف السنتکم و الوانکم) 4- یکسان بودن شکل و رنگ همه‏ى انسان‏ها با ابتکار و نوآورى‏ و بدیع بودن خداوند سازگار نیست. (و من آیاته اختلاف السنتکم...) 5- انسان عالم و فهمیده، از اختلاف رنگ‏ها و زبان‏ها به معرفت الهى‏ مى‏رسد ولى‏ جاهل، رنگ و زبان را وسیله‏ى تحقیر و تفاخر قرار مى‏دهد. (للعالمین).

نوشته : مدیر وبلاگ   0 نظر
به روایت لینک:
*توجه : در صورت بازنشدن لینک های بالا مدیر وبلاگ را مطلع نمایید.(التماس دعا)
تمامی حقوق مادی و معنوی وبلاگ نسیم هدایت محفوظ می باشد!
کپی برداری از مطالب ، تنها با ذکر نام و لینک منبع مجاز می باشد.